Jak widzi mały człowiek?

Czy byliście kiedyś ciekawi, jak widzi wasze dziecko? Zastanawialiście się dlaczego nie wodzi od razu za wami wzrokiem? Dlaczego patrzy na nas tak, jakbyśmy byli przezroczyści?

Zaraz wam wszystko wyjaśnimy
Mimo że brzmi to mało prawdopodobnie przez kilka pierwszych dni maluszek widzi świat do góry nogami i w dodatku niewyraźnie. Później, wraz z wiekiem, ostrość się wyostrza.

Oczy maluszka postrzegają otoczenie jak przez bardzo gęstą mgłę. Dziecko najwyraźniej widzi wówczas z odległości ok. 20-30 cm.

Rozróżnieniu nie ulegają zarówno kształty, jak i kolory. Najbardziej zauważalne są zestawienia dużych wzorów w kontrastowych barwach, na przykład czerni i bieli. Lepiej też widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia, od tego, co ma w centrum.

Co i kiedy?

Noworodek widzi dobrze przedmioty znajdujące się w odległości 20–30 cm od swojej twarzy. Wszystko, co znajduje się dalej, przypomina świat widziany przez średnio przezroczystą szybę. Lepiej też widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia, od tego, co ma w centrum.

2-3 miesiąc życia – dziecko zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z mamą oraz dostrzegać rysy twarzy i zapamiętywać je. Zaczyna też dostrzegać skomplikowane kształty oraz silnie skontrastowane powierzchnie.

Od 4 miesiąca – świat widziany jest wreszcie bez efektu rozmycia, jednak faktura przedmiotów nadal nie jest przez niego dostrzegana.

Od 6 miesiąca -zaczyna lepiej postrzegać otaczający go świat oraz wielkość, kształt, a nawet fakturę zabawek.

W drugim półroczu zakres widzenia dziecka znacznie się polepsza. Dzięki temu, że zaczyna się poruszać, może unieść głowę, wspierając tułów na rączkach, a to znacznie zwiększa jego horyzont. W związku z tym, maluszek może doskonalić kojarzenie i zapamiętywanie.

Od 12 miesięcy – dziecko nieźle rozróżnia już szczegóły i ocenia odległości. Pole widzenia ma prawie tak szerokie, jak osoba dorosła.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close